Identyfikacja wizualna: Dobre Logo, czyli jakie?

Apple, Amazon, Google, Microsoft i Samsung znajdują się w pierwszej piątce najbardziej wartościowych marek na świecie. Pierwotna wersja logo Apple, wprowadzona w 1976 roku, przedstawia Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią i czytającego książkę.

Założona w 1924 roku firma Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) wykorzystała w sumie sześć różnych lwów w swoich logo filmowych w całej swojej historii.

Robi naprawdę niezłe wrażenie… Więcej przeczytacie o tutaj! A teraz przejdźmy do meritum.

Współczesny świat biznesu pędzi do przodu w zawrotnym tempie, a na rynku mamy do czynienia z nieustającym bombardowaniem informacji i konkurencyjnych marek, które starają się zdobyć naszą uwagę. W tej codziennej fali bodźców wizualnych, warto zastanowić się nad mocą dobrego logo i tym, co sprawia, że jest ono tak nieocenione dla marki.

Logo, to jedno z najważniejszych narzędzi budowania twojej marki. To mała, ale bardzo istotna część całego procesu brandingowego. Może być niewielkim graficznym znakiem, ale potrafi wpłynąć na percepcję firmy, produktu czy usługi.

Jakie to są kluczowe cechy, które powinno posiadać dobre logo?

Po pierwsze unikalność, czyli podstawa rozpoznawalności marki. W morzu logotypów i znaków graficznych, unikalne logo staje się łatwiejsze do zapamiętania i rozpoznawania. Gdy twoje logo będzie wyróżniać się na tle konkurencji, stanie się łatwiejsze do identyfikacji przez klientów.

Pomyśl o swoich ulubionych markach – co je wyróżnia? Często jest to właśnie niepowtarzalne logo, które natychmiast kojarzy się z daną marką.

Unikalny znak graficzny buduje tożsamość marki. Logo jest wizualnym symbolem firmy, jest jej twarzą, która reprezentuje firmę na różnych nośnikach i platformach. Dzięki niemu marka może wyróżnić się swoimi wartościami, filozofią i produktem, które reprezentuje.

Less is More

Prostota często jest kluczowa w projektowaniu logo. Im znak jest bardziej czytelny i klarowny, tym łatwiej zostaje zapamiętany przez odbiorców. Czasami mniej znaczy więcej, a minimalizm może być bardzo efektywny. O tym doskonale wie firma Apple, które logo w postaci przekrojonego jabłka stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Minimalistyczne rozwiązanie, ale przyznaj sam, niezwykle skuteczne w przekazaniu idei marki.

No właśnie… Dobre logo musi też oddawać charakter i wartości twojej firmy. To powinien być symbol, który od razu przyciąga uwagę i pozwala zrozumieć, czym się zajmujesz. Odpowiednio zaprojektowane logo będzie wskazać na wysoką jakość produktów czy też usług, innowacyjność oraz profesjonalizm, którym warto się pochwalić.

Skalowalność to kolejny istotny aspekt. Logo powinno dobrze wyglądać zarówno w dużych jak i małych rozmiarach, bez utraty jakości. Taka elastyczność pozwoli ci na zastosowanie projektu w różnorodnych materiałach reklamowych czy na stronach internetowych.

A czy te kolory, o których wszyscy mówią, naprawdę są takie istotne?

Bez dwóch zdań, tak. Kolorystyka ma duże znaczenie w tworzeniu logo. Barwy powinny być dobrze dobrane i również powinny oddawać charakter twojej marki. Równocześnie, nie pomijaj tego, że warto nieco ograniczyć liczbę używanych kolorów, aby znak był czytelny i łatwo zapamiętywany. Weźmy za przykład McDonald’s – dwie złote łuki, które od razu kojarzą się z tą firmą. Prostota nie jest niczym złym!

Ważnym aspektem, który czasem jest niedoceniany, jest spójność z identyfikacją wizualną marki. Logo powinno być zgodne z całym wizerunkiem firmy – typografią, kolorami, grafiką czy wartościami. Spójny wygląd i charakter wszystkich elementów brandingowych pozwala na budowanie silnej marki.

Nie spiesz się, droga na skróty to zawsze słabe rozwiązanie

Poświęć odpowiednio dużo czasu na zaprojektowanie dobrego i solidnego logo. To nie powinno być zrobione na szybko, na kolanie. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zaprojektują logo zgodnie z potrzebami i charakterem twojej marki.

Unikalność, prostota, oddawanie charakteru firmy, skalowalność, odpowiednia kolorystyka, minimalizm, spójność i staranność w projekcie – to cechy, o których bez musisz pamiętać tworząc swoje logo.

Pamiętaj, że logo jest lub będzie wizytówką twojej marki i powinno być projektowane z rozwagą i troską.

To mała wisienka na torcie brandingu, ale warto o nią zadbać, by smakowała jeszcze lepiej!

ad_min_brandma
Mateusz Rozynek