Design Trends 2023: Czy warto za nimi podążać?

Trendy odzwierciedlają zmieniające się preferencje użytkowników, nowe technologie i rozwijające się kulturowe konteksty. Śledzenie tych zmian może być cenną inspiracją i sposobem na utrzymanie twojego brandu w linii z aktualnymi oczekiwaniami rynku oraz użytkowników. Niemniej jednak, powinieneś pamiętać, że nie każdy trend jest odpowiedni dla danej marki czy witryny internetowej.

Przyjrzyjmy się na moment temu, jak wyglądało to w przeciągu ostatnich kilkunastu lat…

Trendy odnoszące się do kreowania stron internetowych istnieją od samego początku rozwoju internetu, ale ich charakter i tempo zmian ewoluowały wraz z technologią i bardzo dynamicznie zmieniającymi się oczekiwaniami użytkowników.

Lata 90. i wczesne lata 2000

Pierwotnie strony internetowe były proste i często opierały się na jedynie na tekście i ewentualnie linkach. Projektowanie graficzne było ograniczone przez dopiero rosnące w siłę, technologiczne możliwości i szybkość łącz internetowych. Do układania zawartości na stronach używane były niewymagające narzędzia, nieskomplikowane tabelki itp.

Późne lata 90. Początek XXI wieku, czyli Era Flash

W tym okresie technologia Adobe Flash była biezwykle popularna i pozwalała na tworzenie pierwszych interaktywnych i animowanych stron internetowych. Strony te często charakteryzowały się bardzo dynamicznymi, nie zawsze idącymi w parze z funkcjonalnością, efektami wizualnymi.

Wchodzimy w XXI wiek: Minimalizm i Web 2.0

W miarę jak technologia się rozwijała, strony internetowe zaczęły stawać się bardziej minimalistyczne i co najważniejsze, funkcjonalne. Pojęcie Web 2.0 przyniosło ze sobą większą interaktywność, wprowadzenie zaawansowanych formularzy i znacznie szybsze ładowanie treści. Niemały przełom!

Responsywność i mobilność roku 2010

Ze względu na rosnącą popularność urządzeń mobilnych, siłą rzeczy strony internetowe musiały stały się bardziej responsywne, tak aby mogły dostosować się do różnych rozmiarów ekranów. Co ciekawe, już wtedy część projektantów zaczęła wyznawać, znaną nam wszystkim dziś, zasadę “mobile first”.

Minimalizm i UX towarzyszące nam aż do dziś

W dzisiejszym świecie projektowanie stron internetowych skupia się na minimalizmie, czytelności, szybkości ładowania i doskonałym doświadczeniu użytkownika (UX). Wyszukiwalność, dostępność i wydajność są ich kluczowymi elementami.

Branding a trendy i nowości

W kontekście brandingu, trendy mogą pomóc twojej firmie dostosować przekaz do dynamicznie i nieustannie zmieniających się wartości społecznych i preferencji konsumentów.

Na przykład, jeśli dominuje trend promowania zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko, firma może wykorzystać to motto do podkreślenia swoich działań proekologicznych. Jednak istotne jest, aby było to spójne z misją i wartościami firmy, a nie tylko chwilowym „wybiegiem”, w końcu przecież kłamstwo ma krótkie nogi.

W projektowaniu stron internetowych, trendy takie jak responsywność czy minimalizm mogą poprawić doświadczenie użytkownika i efektywność strony. Niemniej jednak, wprowadzanie trendów w tym przypadku również powinno być zrównoważone, zgodne z potrzebami i charakterem marki.

Nie zapomnij też o tym, że czasami nadmierna ilość interaktywnych elementów czy zbyt skomplikowane układy mogą zaszkodzić czytelności i użyteczności witryny. Złoty środek jest receptą na wszystko.

Warto także pamiętać, że niektóre trendy mogą okazać się być krótkotrwałe lub przysłonić autentyczność marki. Wizja niezwłocznego wyprzedzanie konkurencji może wydawać się być bardzo atrakcyjna, ale nie zawsze odkryty trend będzie pasował do specyfiki twojej marki i jej odbiorców. Ostatecznie, to spójność i autentyczność stanowią fundamenty trwałego wizerunku i związku z klientami.

Skoro już wiemy na co uważać, przyjrzyjmy się kilku, zyskującym w ostatnim czasie popularność trendom

  1. Minimalizm i prostota

W dzisiejszym zatłoczonym świecie, mniej niekiedy oznacza więcej. Firmy coraz częściej wybierają minimalistyczne podejście do projektowania i tworzenia identyfikacji wizualnej. Czyste linie, proste kształty i ograniczone kolory pomagają tworzyć spójny, elegancki i łatwo rozpoznawalny wizerunek.

  1. Personalizacja

Dążenie do lepszego zrozumienia klientów i tworzenia bardziej spersonalizowanego doświadczenia jest coraz bardziej widoczne w brandingowym świecie. Firmy starają się budować emocjonalne więzi ze swoimi klientami, starając się dostosować swój sposób przekazu do indywidualnych preferencji i potrzeb odbiorców.

  1. Multimedialność i interaktywność

Wprowadzenie elementów interaktywnych, takich jak wideo w tle, animacje SVG czy interaktywne infografiki, mogą sprawić, że strona oraz pozostałe kanały komunikacyjne firmy staną się bardziej atrakcyjne i angażujące dla użytkowników.

Podsumowując, niezwykle istotne jest śledzenie i selektywne wdrażanie trendów w dziedzinie brandingu i projektowania stron internetowych.

Niech trendy staną się inspiracją, ale nie dyktują głównej strategii. Kluczem do ich właściwego wykorzystania jest umiejętność oceny, które z nich są zgodne z wartościami, misją i potrzebami twojej marki, a które mogą być tylko krótkotrwałymi, zbędnymi zabiegami.

To zrównoważone podejście pomoże ci utrzymać wiarygodność i autentyczność brandu, tworząc jej trwały oraz skuteczny obraz.

ad_min_brandma
Mateusz Rozynek